Ağrı’da Gezilecek Yerler – Ağrı’da ziyaret edilebilecek 10 güzel mekan!

0
70

1-) Ağrı Dağı

Türkiye’nin Ağrı Dağı, en büyük dağ jeolojik konumu ve Nuh’un Büyük Sel’den sonra efsanevi dağa ev sahipliği yapması bir özelliktir. Kutsal kitaplarda da değinilen Ağrı Dağı’nın farklı dillerde birçok adı vardır. Bunlardan en önemlileri Ararat, Kuh – ı Nuh, Jabal ul Haris’dir. Marco Polo’nun asla tırmanmayacağını söylediği dağın ilk tırmanışı, kayıtlara göre 9 Ekim 1829’da kaydedildi. Frederik Von Parat.

2-) Meteor Çukuru

Doğubayazıt’ın 35 km doğusunda, İran sınırından 2 km, Gürbulak Sınır Kapısı ve Sarı Çavuş Köyü arasında. Alaska’daki Meteor Çukuru’ndan sonra dünyanın en büyük göktaşı çukuru. Meteor Çukuru, 1913 yılında düşen bir göktaşı sonucu oluşmuştur. Genişliği 35m, derinliği 60m’dir. Toprağa gömülü gök taşı bir toprak tabakası ile kaplıdır.

3-) Monk Bahçesi

Hepimiz biliyoruz, Aslı ve Kerem’in sevgileri dilden dile… Isfahan Kerem Sultanının oğlu, Keşiş’in kızı Aslı’nın Monk’un kalbi olduğu söylenir. s Bahçesi. Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Keşiş Bahçesi, şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktadır ve İshak Paşa Sarayı’nın hemen altında yer almaktadır.

4-) Hz. Nuh’un gemisi

Nuh’un Gemisi, Ağrı Dağı’nın güneyindeki Telçeker ve Üzengili köyleri arasındaki doğal bir anıttır. Aslında, bu anıt gemi şeklinde bir figür, bir iz (siluet). Kalıntılar, Türkiye – İran Transit Yolu 3.5 km. Uzakta. Nuh’un Selinin bir sonucu olarak, geminin karaya çıktığı iddia ediliyor. Halk arasında adı Cudi Dağı’dır. Geminin kalıntıları, turistik açıdan nitelikli bir kafeteryadan kuşbakışı görülebilecek bir yere yapılmıştır.

5-) Urartu Kalesi

Doğubeyazıt’a 5 km. Eski Beyazıt’ın doğusunda. Kayalıklarda bu kalenin inşa tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartu dönemine aittir. Kalede hâlâ çok harap durumda olan Urartu mezarları ve antik çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır. Kalenin üç bölümünden oluşan mağaraların ortasında ve bir tapınak kalıntıları. Kaleyi çevreleyen duvarlar yıkıldı.

6-) Ahmed-i Hani Türbesi

Ahmed-ı Hani, 1651 yılında doğdu. Soyadı gibiydi. Ahmed Hani kabilesi üyesi olduğunda, Hani soyadı tarafından tanındı. Doğum tarihi, kendi kalemiyle 1651’dir. Türbenin yanında bir cami vardı. Türbe Doğubayazıt’a 8 km uzaklıktadır. İshak Paşa Sarayı’nın zirvesinde. Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir.

7-) Üç Kilise

Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesi sınırında yer alan üç kilisenin Kutsal kaynaklara önemli bir inanç merkezi olduğu söyleniyor. Buraya yerleşen Ermeniler buraya bir manastır inşa ettiler. Uzun yıllar Ermeniler için ibadet yeri olarak kullanılmış ve daha sonra Ermeniler bölgeden ayrıldıklarında manastır yıkılmış ve taşlarının üzerine bir cami yapılmıştır. Bugün sadece kilisenin temelleri ve o yıllarda inşa edilmiş iki kuyu var. Ek olarak, Hz. Nuh’un mezarının burada olduğuna dair söylentiler var.

😎 Shoshik Kalesi

Hamur’un Karlıca köyünde düz kayalara inşa edilmiş bir kaledir. Köy 34 km. Uzakta. Yapım tarihi bilinmiyor. Ancak Akkoyunlu Devleti’nden kaldığı düşünülmektedir. Evliya Çelebi’ye göre Şoshik Kalesi, Sultan Hasan’ın oğlu Ziyaüddin’in yapısıdır. Sarp bir kayanın tepesinde dört köşe kalesi vardır. Kalenin ortasında geniş bir alan var. Yanlardaki odalardan ikisi ayakta duruyor. Bozulmamış bölümlerden biri banyo. Kaleden inen merdivenler ve gizli yollar var. Kalenin yapısı ve kullanılan taşlar klasik kale mimarisinden farklıdır.

9-) İshak Paşa Sarayı

Doğubayazıt’a 8 km uzaklıktaki İshak Paşa Sarayı, ovaya bakan sarp bir tepede, masal dünyasının tüm görkemiyle büyüleniyor. Saray, Çıldıroğulları II yazıtından anlaşıldığı gibi. İshak Paşa döneminde inşa edilmiştir. Anadolu mimarisinde ayakta kalabilen Osmanlı mimarisinin tek saray yapısı olarak kabul edilir.

Saray üç tarafı sarp bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Sarayın bazı kısımları, tek kısımlar, iki kısım, üç katlı kısımlar ve iki büyük avlu oluşturulmuş kısımlar etrafında oluşturulmuştur. Saray 366 odaya sahiptir. Saray o kadar büyük ki cami, kanepe, fırın, mutfak, ahır ve banyosu olan küçük bir şehir gibi.

Selçuklu sanatının özellikleri. Sarayın göze çarpan özelliklerinden biri, saraydaki ısıtma yöntemidir. Yani; Taş ocağında ısıtılan, toprak yapısında dolaştırılan sıcak su, bir tür ısıtma sisteminin yapısı ile iç mekanların ısıtılmasıyla oluşturulur. Özellikle bölgenin iklim şartları göz önüne alındığında, ısıtma sisteminin o zaman ne kadar gelişmiş olduğu hala şaşırtıcı ve hayranlık uyandırıcı.

10-) Balık Gölü

Balık Gölleri, Doğu Anadolu’da, Aras Dağları’nda, Türkiye’nin en yüksek göllerinden biridir. Ağrı ili sınırları içerisinde yer alan ve oluşumu bakımından lav koyma gölü olan bu göl, 30 km² alana sahiptir. Yüksekliği 2.241 metre, en derin yeri 37 m’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here