EBRD’nin Chakrabarti’si

0
61

Coğrafi konumu, çeşitliliği yüksek ekonomisi ve geniş pazarı ile Türkiye, yatırımcılara çok büyük fırsatlar sunuyor ve Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD), kalkınma bankası başkanı Suma Chakrabarti’nin uzun vadeli taahhüdünde bulunduğu ülkede Hürriyet’e söyledi.

Chakrabati, EBRD’nin ülkedeki 10 yıllık çalışmasını kutlamak için Türkiye’yi ziyaret etti ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir araya geldi.

“On yıl sadece bir hikayenin başlangıcı. Biz sadece sorun olmadığında burada değiliz, yol boyunca da buradayız. ”Dedi. Türkiye’nin EBRD için en büyük portföy olduğunu ve bunun yüzde 97’sinin özel sektör olduğunu söyledi.

“Bu yıl zaten 543 milyon euro yatırım yaptık. 2019 sonunda, bu 1 milyara ulaşacak. Geçen yıl da 1 milyar yatırım yaptık. Türkiye ekonomisinde çok fazla oynaklık olduğu bir zamanda Türkiye’de 1 milyar avroluk yatırım yapmak ”dedi.

Chakrabarti’ye göre, Türkiye ekonomisindeki toparlanma başladı ve büyüme geri dönüyor.

Türkiye’yi yatırım için cazip bir ülke yapan birçok şey olduğunu ekledi.

“Her şeyden önce, coğrafi konumu. İkincisi, büyük bir pazar. 80 milyon insan ve büyüyen bir orta sınıf var. Üçüncüsü, çok çeşitli bir ekonomidir. Dördüncüsü, burada hükümete kredi veririm – büyük bir pozitif, Türkiye’nin Dünya Bankası’nın iş dünyası listesindeki konumunu geliştirmek için yavaş ama kesin olarak yaptığı iş. ”

“Bana soran herhangi bir yabancı yatırımcıya dediğim gibi, ve çoğu, param olsaydı kesinlikle yatırım yapacağım bir ülke. Yapmıyorum; EBRD bunu yapıyor ve bu yüzden bu ülkeye inanıyoruz; bu yüzden yatırım yapıyoruz. ”

Türkiye’de öğrenilen dersler

Türkiye’nin EBRD’nin yatırım yaptığı ve hiçbir zaman komünist olmadığı ilk ülke olduğunu vurguladı.

“Türkiye’de elde ettiğimiz başarı nedeniyle, hissedarlarımız EBRD’nin Türkiye’de yapıp yapamayacağına, diğer komünist olmayan ülkelerde de yapabileceğine karar verdi. Türkiye’de öğrendiklerimizi birçok ülkeye aldık. ”

“Türkiye’de 11,3 milyon ton karbondioksit emisyonuna eşdeğer tasarruf sağladık: bu muazzam bir tasarruf… Ve ikinci alan Türkiye’deki kadın girişimciler için yaptıklarımız. İş programındaki ilk büyük kadınlarımız Türkiye’de. ”

Banka, son yıllarda 20.000 Türk kadın girişimciye yardım etmiştir.

“Burada kadın girişimcilerle ne yaptık, şu an Türkiye’de elde ettiğimiz başarı nedeniyle diğer ülkelerde de aynı yaklaşımı gördük.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here