Türkiye ve Tayland ekonomik bağları güçlendirmek istiyor

0
80

Çeşitli sektörlerden bir grup Türk iş adamı, ülkedeki yatırım fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Tayland şirketleri ile karşılıklı ortaklıklar aramak için Bangkok’taki üst düzey Tayland devlet yetkililerini ziyaret etti.

Tayland Büyükelçiliği tarafından düzenlenen toplantılarda ayrıca İstanbul ve Ankara’dan bir grup Türk medya mensubu ev sahipliği yaptı.

4 – 9 Eylül arasında gerçekleşen toplantılarda Taylandlı yetkililer, ülkenin Güneydoğu Asya’nın lojistik merkezi olduğunu ve bu nedenle Türk işadamlarının bölgeye girmesini istemek için ideal bir aday olduğunu vurguladı.

Türkiye delegasyonunun Tayland Sanayi Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmede Tayland Büyükelçisi Phantipha Iamsudha Ekarohit, “Siz [Türkiye] bu bölgede bir ayağa sahip olmak istiyorsanız, biz [Tayland] sizin için önemli olabilir” dedi.

Tayland Başbakan Yardımcısı Somkid Jatusripitak, Başbakan Yardımcısı Somkid Jatusripitak’ın ofislerini ifade eden Hükümet Sarayında yapılan görüşmede, Türk heyetine Tayland’ın tüm ülkelerden yatırımları ilk geldiğinde .”

“Tayland’da bulunuyorsanız, Asya pazarına da yatırım yapmış olduğunuz anlamına gelir. Biz bir merkeziz; bu yüzden altyapıya bu kadar yatırım yapıyoruz – bağlantıyı geliştirmek [komşu ülkelerle], ”dedi.

Tayland’da zaten fabrika işleten üç büyük Türk şirketi var: Beko markasının sahibi Beyaz eşya üreticisi Arçelik; Lider inşaat makinaları üreticisi HİDROMEK; ve küresel bir lastik, inşaat donatı ve kompozit teknolojileri oyuncusu olan Kordsa.

Ancak, Türk işadamları ve Taylandlı yetkililer, toplantılar sırasında, bu yılın Ocak-Haziran döneminde Tayland’daki toplam doğrudan yabancı yatırımdaki Türk yatırımlarının payının yüzde 0,05 düzeyinde kalması nedeniyle, bu sayının gelecekte daha da artacağını dile getirdiler. Tayland Yatırım Kurulu tarafından sağlanan verilere göre, 2018 yılında sıfır iken.

Beko’nun Asya Pasifik bölgesi iş geliştirme ve satış koordinasyon müdürü Pınar Koyuncu, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, “Şimdi Tayland’a yatırım zamanı” dedi. Bu bölgedeki lojistik önemi, yetenekli işgücü, canlı Yurtiçindeki tüketici pazarı ve artan ekonomi, bunu cazip bir yatırım tercihi haline getirdiğini söyledi.

Ticaret hacminin yüzde 40 artması bekleniyor

Türkiye, Ağustos ayında Asya ile ilişkilerini arttırmak için “Asya Anew” girişimini başlattığını duyurdu. Girişim, eğitim, savunma sanayii, yatırımlar, ticaret, teknoloji, kültür ve siyasi diyalog konularında işbirliği istiyor.

Ancak, Türkiye ile Tayland arasındaki ticaretin artırılması konusundaki görüşmeler Temmuz 2017’den bu yana bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelerin başlatılması için bir deklarasyonun imzalanacağı bir anlaşmaya varıldı. Beşinci müzakere turu, bu yılın 10-12 Nisan tarihleri ​​arasında gerçekleşti ve yetkililer daha sonra görüşmelerin sağlam bir ilerleme kaydettiğini söylediler.

Türkiye’nin Tayland Büyükelçisi Evren Dağdelen Akgün, Bangkok’taki Türk medya temsilcileriyle yaptığı röportajda, serbest ticaret anlaşmasının tamamlanmasının ardından ikili ticaret hacminin yüzde 40 oranında artacağı tahmininde bulundu.

“Türkiye ve Tayland çok benzer. İkimiz de sıcak yürekli insanlarla değere dayalı toplumlar. Ancak fiziksel mesafe nedeniyle birbirimizi tanımıyoruz. Ancak teknoloji iki ülke arasındaki mesafeyi azaltıyor ”dedi.

“Asya Anew’inin bir parçası olarak Thailand Tayland, Türkiye’nin odaklanacağı önde gelen ülkelerden biri olacak. Ticaret büyük bir çapa olacak ”dedi.

Akgün’ün Taylandlı mevkidaşı Ekarohit, resmi Tayland rakamlarına göre 1,4 milyar dolar ve resmi Türk rakamlarına göre 2 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin “hayal kırıklığı yarattığını” söyledi. Bu yüzden, ”dedi Ekarohit, hükümetlere ve özel sektörlere atıfta bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here